Baza wiedzy - VestaCP generowanie darmowego certyfikatu Let’s Encrypt

VestaCP generowanie darmowego certyfikatu Let’s Encrypt

Https dla domeny to w dzisiejszych czasach bardzo podstawowa rzecz. Istnieją oczywiście darmowe certyfikaty, które możemy zainstalować sami. Doskonale nadają się one do prostych blogów i stron, które mają kilka podstron oraz for dyskusyjnych. W przypadku rozbudowanych stron oraz sklepów warto zainwestować w nawet najtańszy płatny certyfikat, który da nam gwarancję bezpieczeństwa.
Wygenerowanie certyfikatu ssl w panelu VestaCP jest bardzo proste, zaczynamy od zalogowania się do panelu i przejścia do zakładki Web. Następnie klikamy „Edytuj” przy wybranej domenie:
vestacp edytuj stronę

Następnie zaznaczamy „Wsparcie dla SSL” oraz po rozwinięciu się dodatkowych opcji „Lets Encrypt Support”. Teraz wystarczy zapisać przyciskiem „Zapisz”. Pamiętamy, aby nie mieć przypisanych kilku aliasów w różnych domenach do jednej domeny, generowanie certyfikatu może się wówczas nie udać.
vestacp ssl https lets encrypt

Po tej operacji podczas wchodzenia na naszą stronę poprzez protoków https, powinniśmy widzieć w przeglądarce, że połączenie jest szyfrowane.
Uwaga, wygenerowanie certyfikatu nie powoduje automatycznego przekierowania z przeglądarki na połączenie https, w tym celu należy dodać odpowiednie wpisy do pliku .htaccess: https://awhost.pl/baza-wiedzy/jak-przekierowac-adres-strony-z-http-na-https-przy-pomocy-pliku-htaccess/.